מנשא לתינוק: טעויות וקשיים נפוצים


מנשא לתינוק: טעויות וקשיים נפוצים

מאת אורית סופר, בעלים ומייסדת אתר המנשא הנכון, מדריכת מנשאים מאז 2006

ספטמבר 2020


הורים רבים מתנסים בשימוש במנשא זה או אחר ומגיעים מהר מאד למסקנה ש"התינוק אינו אוהב את המנשא", או ש"מנשא זה לא נוח". תינוקות רבים באמת מתלוננים ובוכים בפעמים הראשונות שמנסים להכניס אותם למנשא, אבל זה לא אומר שהם לא אוהבים מנשא, או שזה לא מתאים להם!

זה רק אומר שלוקח להם, כמו לרוב התינוקות, קצת זמן להסתגל לקונספט חדש. לכן, אם ניסית להשתמש במנשא ונתקלת בבכי, לא צריך להבהל או לוותר על המנשא- אלא לברר מה מציק לתינוק, ולפתור את זה.

משהו מציק, וזה לא קשור למנשא

זה יכול להיות רעב, חיתול מלא, סימני עייפות שפספסת: משהו קטן שמציק, ולא מאפשר לתינוק להרגע ולהתמסר למנשא.

בחודשים הראשונים האיתותים המוקדמים של התינוק על עייפות, רעב וחוסר נוחות, לא תמיד ברורים לנו. רובינו מסתמכים על השעון בתור אינדיקציה אם התינוק אמור כבר להיות רעב או עייף- כשלתינוק יש לוז משלו, שלא תמיד הרציונל שלו ברור לנו, ולכן אנחנו מבינים שמשהו לא בסדר כשזה מגיע לשלב הבכי- שזה כידוע איתות מאוחר.

אם נסית לשאת את התינוק במנשא והוא בוכה- לא משנה אם זה מסתדר או לא מסתדר לך עם הלו״ז, הדבר הראשון שצריך לבדוק זה הצ׳ק ליסט של כל מה שמציק לתינוק קטן, ולעשות וי על רעב עייפות וחיתול מלא- שלושת המועמדים המובילים.

השילוש הקדוש: מנשא, מוצץ ופיזיו

אחרי שעשינו וי על מה שלא קשור למנשא, ננסה לעזור לתינוק להרגע בעזרת תנועה ומציצה.

רוב התינוקות לא ירגעו אם נעמוד וננסה להסביר להם כמה כיף במנשא, ויתעצבנו עוד יותר אם ננסה לשבת. הם זקוקים לתנועה, ולכן כשמודדים מנשא כדאי להתחיל מיד לטייל בבית, או- אם חשוב לך לפרגן לרצפת האגן שלך- לקפוץ על פיזיו.

עוד  אלמנט שחשוב כדי להרגיע תינוק עצבני במנשא הוא מוצץ. גם סרבני מוצצים עשויים להפתיע אותך במנשא. המציצה עוזרת להרגע ולשחרר שרירים מתוחים ומאפשרת לתינוק עצבני וקפוץ להתמסר לחיבוק של המנשא.

לא מוותרים על המנשא בלי לנסות אותו קודם עם השילוש הקדוש: מנשא, מוצץ ופיזיו.

עקומת למידה

אם לבשת לבד מנשא חדש לפי הוראות ביוטיוב ובלי עזרה, 99% שעשית  משהו לא נכון.

הטעות הכי נפוצה היא לקשור את המנשא רפוי מדי מחשש למעוך את התינוק- בתכלס זה עובד בדיוק הפוך! מנשא מהודק היטב עוזר לתינוק להרגיש מוחזק ולהרגע מהר יותר, בעוד שמנשא רפוי מרגיש לא בטוח, גם לך וגם לו.

לבישה לא מיומנת עשויה להיות תהליך איטי, מסורבל ומתסכל. התינוק עדיין לא מקשר את ההתעסקות עם המנשא למשהו נעים ומרגיע, ולכן הרבה פעמים הבכי במנשא הוא המחאה של התינוק על התנועות המסורבלות שלך, או על התנוחה הלא מתאימה שבה ניסית למקם אותו.

אז מה עושים, מוותרים? להפך! ממשיכים להתאמן ולומדים מטעויות. practice makes perfect.

כדי לקצר את עקומת הלמידה שלך אפשר להעזר במדריכת מנשאים: מישהי שמכירה את המנשא שלך, מכירה את הטעויות הנפוצות שרוב ההורים עושים, יודעת איך להדריך אותך לתקן אותן, יודעת להסביר לך איזו תנוחה מתאימה לגיל ולשלב ההתפתחותי של התינוק שלך, והכי חשוב- יודעת ללמד אותך לא רק את הטריקים הקטנים שעוזרים לתינוק להרגע במנשא אלא גם ובעיקר איך לשאת בצורה בטיחותית ונוחה- גם לתינוק, וגם לגב שלך.

אין מנשא לא נוח, יש תינוק שקשה לו

אם עשינו וי על רעב, עייפות וכו׳, לבשנו את המנשא בצורה מושלמת, רקדנו ונתנו מוצץ והתינוקת עדיין בוכה- יתכן שיש שם קושי קצת יותר עמוק. יש תינוקות שמתקשים יותר לשחרר ולהרגע, נראה שכל דבר מעצבן אותם, הם נעלבים מהר ונרגעים לאט מאד, מסתגלים לאט יותר לשינויים ומעברים ובאופן כללי- קשה להם.

בדרך כלל עם תינוקות כאלה יהיה קושי לא רק עם המנשא אלא גם בהאכלה, הרדמה, וכמעט כל דבר קשה ומציק להם.

כדאי לדעת שגם תינוקות שקשה להם יכולים ללמוד להתמסר למנשא; תהליך ההסתגלות שלהם יהיה איטי יותר וידרוש יותר ניסוי וטעייה עם סוגי המנשאים והתנוחות, והרבה הרבה יותר סבלנות מצידך. אבל דווקא התינוקות האלה ירוויחו הכי הרבה מהנשיאה, ולכן גם איתם לא כדאי למהר ולוותר על הקונספט.

אם התינוק שלך הוא מאלה שיותר קשה להם, ליווי התפתחותי יכול לעזור להבין איפה טמון הקושי של התינוק, ולתת לך כלים לעזור לו ללמוד להנות בין השאר גם מנשיאה במנשא לתינוק.