לילה טוב


קשיי השינה הם אחת הבעיות השכיחות והמטרידות ביותר בתהליך גידול תינוקות. 30%-20% מהתינוקות יסבלו מהפרעות שינה בשלוש השנים הראשונות לחייהם. לכל תינוק דפוסי שינה אופייניים משלו והם משתנים מאד במהלך השנה הראשונה.

בימים הראשונים לאחר הלידה התינוקות ישנים בממוצע 17 שעות. יש תינוקות הישנים 11 שעות ויש תינוקות הישנים 23 שעות. פרק הזמן הממוצע הוא שינה של 3-4 שעות.

עד גיל חודשיים מספר שעות השינה יורד ל-15 שעות בממוצע. יש כאלו שישנו 20 שעות ויש תינוקות שיסתפקו ב-10 שעות שינה.

גיל חודשיים עד שנה

תינוקות בני חודשיים עד שנה ישנים בממוצע 9 עד 12 שעות בלילה, ושעתיים עד ארבע וחצי שעות ביום. ייתכנו עד ארבעה פרקי שינה במשך היום, כל אחד מהם באורך חצי שעה עד שעתיים.

רוב התינוקות יתחילו את שנת הלילה שלהם השינה בין השעות 18:30-19:30. בשעות האלה רצוי להשכיב את התינוק לישון. תינוקות רבים הולכים לישון אחרי 19:30, דבר המקשה על תהליך ההירדמות מפני שהם כבר עייפים מדי, ועייפות יתר מקשה על ההירדמות.

השינה העמוקה ביותר מתרחשת בין השעות 20:00-24:00. זה הזמן בו העמוקה מופרש הורמון הגדילה שאחראי על גדילת הילד. שינה לא מספקת בחצי הראשון של הלילה עלולה לעכב את תהליכי גדילה.

באופן כללי תינוקות מבלים יותר שעות שינה בשינה "קלה" ובשנת חלום מאשר מבוגרים, והם גם מתעוררים יותר פעמים במשך שנתם. יילוד מבלה כ–50% משנתו בשנת חלום המאופיינת בתנועות עיניים מהירות, דפוס נשימה לא סדיר ועוויתות פנים. דפוסי שינה אלה מסייעים להתפתחות ולהבשלת המוח. מחקרים רבים הראו שבשנת חלום המוח מעבד מידע שקלט במשך היום ומאחסן מידע רב בזיכרון. השינה "הקלה" חשובה להישרדות התינוק. משינה קלה הם יכולים להתעורר בקלות במצבי מצוקה.

במהלך ההתפתחות והגדילה פוחת מספרן של שעות שנת החלום.

 מה משפיע על שנת התינוק?

 • המצב הבריאותי – ילד שסובל מבעיות בריאות שמלוות בכאב פיזי (גזים, כאבי בטן, כאבי צמיחת שיננים,בעיות נשימתיות) יתקשה בשינה.
 • המצב הרגשי – השינה היא מצב של פרידה מההורים, מה שעלול לעורר חרדה בעיקר בחושך כאשר חוש הראייה מנוטרל.
 • חשיפה לאור ולחושך המשפיעה על הפרשת ההורמון מלטונין - הורמון המסייע בהשריית השינה ובהסדרת השעון הביולוגי. עד גיל חודשיים הוא מופרש בכמות קטנה שאינה מספיקה בכדי שתינוק יוכל להירדם לבד, בהדרגה, כמות המלטונין עולה וגם התינוק מתבגר וכבר מצליח להרגיע את עצמו.
 •  התנהגות ההורים והסביבה - משפיעים באופן משמעותי על שנת הילד. תפקיד ההורים הוא להקנות לילד הרגלי שינה נכונים שילוו אותו במהלך חיייו.


השינה היא תהליך בן כמה שלבים המופיע במחזוריות של 80-90 דקות. בין מחזור למחזור אנחנו מתעוררים לפרק זמן קצר מאד, בודקים את הסביבה, משנים תנוחה וחוזרים לישון.

כך גם התינוק – בכל התעוררות הוא בודק את הסביבה – מה קורה . אם אין בה שינויים הוא יחזור לישון אך אם משהו השתנה הוא לא יוכל להירדם אלא אם המצב יוחזר לקדמותו. לדוגמא: תינוק שהורגל להירדם במיטת ההורים או תינוק שהורגל להירדם עם בקבוק בפה – ברגע שיבין שהתנאים האלו שונו הוא יתקשה לחזור ולהירדם שוב.

הרגלים מותנים כאלו עלולים לגרום לקשיי שינה והם לרוב גם מחמירים.

לכן – המטרה היא שהתינוק ילמד להירדם בעצמו וללא תלות בהוריו או בגורם חיצוני.

כדי לאפשר שינה רצופה לתינוק יש ליצור עבורו תנאי הרדמות שיישמר ו במשך כל הלילה ולכן כדאי לשאוף לכך שהתינוק ירדם בכוחות עצמו ללא עזרת ההורים וללא שום אמצעי עזר

 אז מה עושים?

 • קודם כל תמיד כדאי לברר את המצב הרפואי של הילד. ילד חולה לא יוכל לישון טוב, בעיקר כאשר יש קשיים במערכת הנשימה.
 • חשוב לשמור על סדר יום דומה, על שגרה שמעניקה בטחון ועוזרת לתינוק להבין מה עומד לקרות.
 • הרגלי שינה קבועים: רצף של פעילויות, רוטינה שחוזרת על עצמה בכל ערב: ארוחת ערב, מסאז', אמבטיה נעימה ורגועה, מוזיקה שקטה או שיר ערש וכו'
 • תנועה תנועה תנועה!! - תינוק המרבה להתנועע ישן טוב יותר. אם הוא לא זכה במהלך היום למנת תנועה מספקת יצטבר בגופו מתח שיגרום לו להיות חסר שקט.

אם התינוק עדיין מוגבל ביכולת התנועתית שלו תפקידנו כהורים זה לספק לו את חווית התנועה. כמה אפשרויות לדוגמא:

 • לקפוץ עם התינוק על כדור פיזיו ולגלגל אותו על פני הכדור
 • לטייל עם התינוק בתוך מנשא , תוך הליכה נימרצת
 • לרקוד עם התינוק עלינו, במנשא או על הידיים
 • להניע את גופו של התינוק (כאשר אין עדיין ביכולתו לעשות זאת בעצמו)-בפיתולים לשני הצדדים, וכן תרגילים תנועות רבות נוספות שאותן ניתן ללמוד בחוגי תנועה עם תינוקות (למשל, ליווי התפתחותי או בייבי יוגה)
 • לאפשר לתינוק מרחב פתוח לתנועה עצמית : כאשר הוא מתחיל לנסות , יש לאפשר לו ככל האפשר מרחב לתנועה עצמית – לשכב על השטיח, לנוע בכל מרחב ולהניח לו גם להתמודד עם התסכולים הכרוכים בכך.

 

תנועה טובה מתגמלת את התינוק בכל מקרה, ועוזרת להתפתחות המוטורית שלו . הרווח המשני (ואולי בעבור ההורים זהו הרווח העיקרי) הוא שהתינוק, שמרבה להתנועע, ישן בדרך כלל טוב יותר. הסיבה לכך קשורה לצבירה של אנרגיה, ומתח רב בגופו כאשר הוא לא נע, וכתוצאה מכך נוצרים קשיי הירדמות.

תינוק שתנועה היא חלק משגרת חייו, בדרך כלל יירדם בקלות רבה יותר.

נוסף לכך, אפשר להשתמש בתנועה באופן אקטיבי כדי "לשחרר מתח" אצל התינוק , ולהביא להירדמות. כאמור , לצאת לטיול עם התינוק על מנשא לעת ערב, להניע אותו על הכדור או בתרגילים שלמדתם , וגם מסג' טוב בסיום התנועה- כל אלה יאפשרו לו הרפיה וגם שינה טובה יותר.

 • תאורה עמומה בחדר, כזו שתלווה אותו כל הלילה
 • נסו לזהות את סימני עייפות של התינוק ולהיענות להם בהקדם –כך יהיה הרבה יותר קל להירדם
 • חפץ מעבר – שכדאי להתיידד איתו כבר בחודשים הראשונים לחיים (בובה נעימה, שמיכה רכה ,דובי וכו)מציגים אותו בפני הילד בכל פעם לפני שהולכים לישון

במידה  והתינוק בוכה, אל תמהרו להוציא אותו מהמיטה. היו לצידו, לטפו אותו, חבקו אותו עד שירגיש בטוח להירדם. אם הבכי הופך לבכי של מצוקה ממש – הרימו אותו מהמיטה הרגיעו אותו והחזירו אותו למיטתו.

עד כמה דברים חשובים:

 • לא כדאי למנוע מהילד לישון במשך היום בתקווה שישן טוב יותר בלילה – לעיתים קרובות זה עושה בדיוק את ההיפך. הילד נמצא במצב של עוררות מוגברת ולא מסוגל לאסוף את עצמו וללכת לישון.
 • כל גמילה מהרגל כלשהו חייבת להיות הדרגתית – אם לתינוקכם הרגלים לא נכונים - הפחיתו בהדרגה את עצמת הנדנוד של המיטה, הפחיתו בהדרגה את כמות השתייה מהבקבוק, הקטינו את עצמת הטפיחות בהדרגה ובסבלנות...
 • הדבר החשוב ביותר הוא להיות עקביים – לא משנה מה השיטה שאתם דוגלים בה  - הכי חשוב שתתמידו בה.

לסיכום – האמינו ביכולתו של תינוקכם להירדם בכוחות עצמו. רצוי לקיים את תהליך הלמידה בהדרגה ולהתאימו לאופי התינוק. תמכו בתינוקכם אבל היו גם ברורים והחלטיים!

לילה טוב!!