טעויות וקשיים נפוצים בשימוש במנשא


©  אורית סופר, 2009

הורים רבים מתנסים בשימוש במנשא זה או אחר ומגיעים מהר מאד למסקנה ש"התינוק אינו אוהב את המנשא", או ש"מנשא זה לא נוח". תינוקות רבים באמת מתלוננים ובוכים בפעמים הראשונות שמנסים להכניס אותם למנשא, אך אם יודעים כיצד להבין ולהתמודד עם הסיבה לבכי, אין תינוק שלא יהנה בסופו של דבר מנשיאה במנשא. חשוב לא להבהל מהבכי ולהרים ידיים בלי לבדוק מה מקור ההתנגדות וכיצד ניתן להתמודד איתה. 

אם קראתם ויישמתם את הטיפים להתחלת השימוש במנשא והתינוק עדיין בוכה, במאמר זה תמצאו הסבר מפורט של הסיבות האפשריות לבכי והתנגדות למנשא וכיצד לפתור אותן. אתם מוזמנים לבדוק בשיטת ניסוי וטעיה מה הסיבה לבכי של התינוק שלכם.

אמא, אני רעב!

לא כל בכי בזמן מדידת המנשא מעיד על התנגדות למנשא עצמו. תינוקות עשויים לבכות ולמחות בגלל סיבות טריויאליות כמו רעב, חיתול מלא או רצון לישון (תינוק שלא רגיל למנשא עשוי להתקשות להרדם בו), חום, קור, ריח לא מוכר וכדומה.

אם אתם מודדים את המנשא מחוץ לבית, יתכן שהסיטואציה עצמה- מפגש עם אדם זר במקום לא מוכר ואחרי נסיעה באוטו, מעייפת ומלחיצה את התינוק. אם התינוק בוכה ומותח את איבריו בזמן המדידה מומלץ להוציאו ולודא שאינו רעב, אפילו אם אכל זמן קצר לפני כן. אתם עשויים להיות מופתעים עד כמה יהיה רגוע ונינוח במנשא לאחר שיאכל.

חוסר מיומנות

הסיבה הנפוצה ביותר להתנגדות ובכי היא לבישה מסורבלת ולא נכונה של המנשא; בפעמים הראשונות לוקח יותר זמן ללבוש את המנשא, והתינוק עדיין אינו יודע לקשר את הפעולות המסורבלות שלכם לחוויה הנעימה של שהייה במנשא. אם התינוק נרגע זמן קצר לאחר שגמרתם להכניס אותו למנשא והתחלתם ללכת, כנראה זו הבעיה, והפתרון- להמשיך להשתמש במנשא באופן קבוע. ככל שתשתמשו בו יותר תלבשו אותו יותר מהר ובקלות, והתינוק ילמד שכדאי לו לשתף פעולה. 

חוסר בטחון

הורים רבים חוששים שהתינוק עלול ליפול, להמעך, לא לנשום או להפגע מהמנשא. חששות של הורים טריים הם טבעיים ומובנים, אך חשוב לדעת שכאשר אתם מכניסים את התינוק למנשא הוא עלול לבכות פשוט מפני שהוא חש את חוסר הבטחון שלכם והמתח בגופכם. הבכי של התינוק מגביר כמובן את חוסר הבטחון של ההורה, ונוצר מעגל קסמים...
כדי לעזור לעצמכם להתגבר על חוסר הבטחון, כדאי להעזר בחברה מנוסה או ביועצת מנשאים כדי ללמוד להשתמש במנשא ולקבל תשובות על שאלות שמטרידות אתכם. אפשר ורצוי גם להתאמן בעזרת בובה עד שתרגישו מספיק בטוחים להשתמש במנשא עם התינוק.

חוסר תנועה

לבשתם את המנשא ועכשיו אתם עומדים ומנסים להרגיע את התינוק הבוכה? אל תעמדו- התחילו ללכת! אם אפשר לצאת לטיול בחוץ, עוד יותר טוב. תינוקות זקוקים לתחושת של תנועה נמרצת כדי להרגיש בטוחים ורגועים, בפרט כשאינם רגילים למנשא. מומלץ להתחיל לנוע במרץ כבר תוך כדי לבישה של המנשא- בעמידה או בקפיצה על כדור פיזיו, כדי לעזור לתינוק להרגע כבר תוך כדי לבישה.

מנשא רפוי מדי

הורים רבים נוטים ללבוש את המנשא בצורה לא נכונה, בדרך כלל כשהוא רפוי מדי- אם מחשש להכאיב לתינוק או מחוסר ידע כיצד להדק את המנשא בצורה נכונה. כשהמנשא רפוי מדי, חסרה לתינוק תחושת הבטחון כשהוא צמוד ומהודק לגוף הנושא, ובמקביל, הנשיאה אינה נוחה משום שמנשא רפוי גורם לכך שהגב והכתפיים יותר מאומצים. אם התינוק אינו רגוע, אתם חוששים להסיר ממנו את הידיים ולא נוח לכם, נסו להדק את המנשא יותר, או העזרו ביועצת מנשאים על מנת לודא שלבשתם את המנשא בצורה נכונה.

מציאת התנוחה הנכונה במנשא הנכון

אם התינוק ממשיך לבכות לאחר שנכנס למנשא ולא נרגע תוך כדי הליכה מהירה או קפיצה על כדור פיזיו, כדאי לבדוק האם יעדיף להנשא בתנוחה אחרת או במנשא אחר. יש תינוקות שירגישו יותר בנוח במנשא עם יותר או פחות בד- תינוקות קטנים זקוקים יותר לתחושת עיטוף ותינוקות גדולים אוהבים להרגיש יותר חופשיים. כמו כן יש תינוקות שיעדיפו תנוחת ערסול על פני תנוחה זקופה, ולהפך. מומלץ למדוד כמה סוגי מנשאים ולהכניס את התינוק בתנוחות שונות, כדי לבדוק מה הוא מעדיף ולבחור את המנשא בהתאם. גם מידת הנוחות של ההורה עשויה להשתנות במידה רבה כשמשתמשים במנשאים שונים, לכן חשוב לבדוק גם מה הכי נוח לכם ולבחור במנשא הנוח ביותר לכולם.

אמא, את מסתירה לי את הנוף!

סביב גיל חודשיים-שלושה תינוקות מסוימים מתחילים לפתח התנגדות למנשא, גם כאשר הם רגילים ואוהבים להנשא בו. בגיל הזה רוב התינוקות מתחילים להאריך את שעות הערות שלהם ולגלות ענין בעולם, וכשאינם ישנים הם רוצים להנשא בתנוחה שתאפשר להם להציץ החוצה, ולא בתנוחות הערסול או בטן לבטן, המתאימות מאד לתינוקות רכים או ישנים. בגיל זה שרירי הצוואר בדרך כלל חלשים מכדי לאפשר לתינוק להסתכל לצדדים בנוחות כשהוא נישא בתנוחה זקופה, לכן יש לפתח יצירתיות מסוימת בבחירת תנוחת הנשיאה. רוב התינוקות בגיל הזה ישמחו להנשא בערסול גבוה, כשראשם קרוב לכתף ופניהם פונות החוצה, או בתנוחת קנגורו, כשהם שעונים בגבם על חזה ההורה ורגליהם שלובות על הבטן. תנוחות אלו אפשריות ברוב המנשאים המתאימים לנשיאת תינוקות רכים, ומתאימות עד שראשו של התינוק מספיק יציב כדי להנשא בתנוחת בטן לבטן ללא תמיכה לראש (לרוב סביב גיל 4-5 חודשים). לא מומלץ לשאת את התינוק בתנוחת "תינוק רואה עולם"

טונוס שרירים גבוה וקושי להתערסל*

* נכתב בסיועה של ענת סימון, מומחית לליווי התפתחותי, עיסוי תינוקות, מטפלת בשיטת צעד ראשון ובשיטת ורדי

תינוקות רבים מתנגדים לתנוחת הערסול ונוטים לישר את רגליהם ולקשת את גבם כשמנסים לערסל אותם (ולפעמים גם בתנוחות אחרות). אם התיאור הזה מתאים לתינוק שלכם, יתכן שמדובר בתינוק עם מתח שרירי מיותר באזור הגב העליון; ההתנגדות לערסול, הנפוצה יחסית, קשורה לכיווץ ומתח רב באזור השכמות, שיכולים לנבוע ממגוון סיבות- טונוס שרירים גבוה, רפלקס מורו פעיל, שכיבה מרובה על הגב בלבד או על הבטן בלבד, מגע עדין מדי בתינוק שאינו מועיל לשחרור שרירים מתוחים, גזים, בכי מרובה, או חווית לידה קשה (גם אם החוויה של האם היתה טובה, יתכן שהתינוק חווה אותה כקשה). תינוקות בעלי מתח שרירי מיותר מתקשים להנות מנשיאה במנשא ומתנגדים אליה, אך זהו לא מצב בלתי הפיך! אפשר ואף רצוי לעזור לתינוקות מתוחים ללמוד להרפות את גופם ולהנות מהמנשא; דווקא לתינוקות אילו הערסול במנשא יכול להעניק הרפיה והארכה של שרירי הגב המתוחים, ובכך לאפשר לתינוק גם שינה טובה יותר והרדמות קלה יותר.

אם שללתם את כל הסיבות האחרות להתנגדות למנשא, מומלץ לפנות למומחה לליווי התפתחותי או מטפל התפתחותי לצורך אבחון, הדגמת תרגילי שחרור מתאימים והדרכה איך להכניס את התינוק לתנוחת הערסול בלי התנגדות. כיוון שמדובר לרוב בבעיה שאינה פתולוגית, פיזיותרפיסטים אינם נוהגים לטפל בה בדרך כלל; חשוב למצוא איש מקצוע שמבין את ההשלכות של תינוק מתוח מדי עד כדי חוסר יכולת לשאתו במנשא.