בייבי יוגה


מה זה בייבי יוגה?
שיטת בייבי יוגה היא שפה - אמצעי תקשורת בינינו לבין התינוק.
בבייבי יוגה אנחנו מדברים בעזרת המגע בעזרת התנועה ,הצלילים ובעיקר ע"י ההקשבה העמוקה לגוף.
באמצעות השפה הזו אנחנו יכולים לעזור לתינוק להסתגל לחיים החדשים מחוץ לרחם באופן הדרגתי ונעים.
במשך תשעה חודשים התינוק חווה תנועה ברחם – בעט התפתל התהפך ,שחה בתוך מי השפיר. הוא חווה את התנועתיות של אימו ונע יחד איתה. ברחם הוא שמע צלילים .חלל הרחם מלא בצלילים ריתמיים - דופק לב האם, מקצב הנשימה, רחש איבריה הפנימיים וקולה יצרו סימפוניה של צלילים .
במהלך הלידה התינוק חווה שינויים דרמטיים והיציאה אל העולם היא חוויה בלתי מוכרת ומאתגרת עבורו.
דרך הבייבי יוגה אנו מאפשרים לתינוק לחזור לחוויה המוכרת לו של התנועה, לחזור לגמישות הטבעית של עמוד השדרה ולשמוע את הקולות המוכרים לו.
תרגילי יוגה לתינוק פותחו מתוך תנוחות היוגה הקלאסית, ולכן שומרות על אותן מטרות ברמה הגופנית אך מתוך התחשבות בשלב ההתפתחותי בו, נמצא התינוק.

יתרונות הבייבי יוגה
כל שיעור בייבי יוגה מתחיל בעיסוי וחימום. העיסוי מרגיע את התינוק, עוזר לו להרגיש בטוח ומוגן ומגלה לו את גבולות גופו.
הגמשת הפרקים תורמת להגדלת טווח התנועה של המפרקים שלהם חשיבות תכרעת בשלבי ההתפתחות הבאים.
התרגילים עצמם תורמים להתפתחות תקינה של מערכת העצבים, מסייעים בהתפתחותו המוטורית, הגסה והעדינה של התינוק, ומביאים אותו לתנועה מאוזנת, יציבה ואיכותית.
התרגול מסייע להחזיר לתינוק את יכולת התנועה הטמונה בו ושאותה הכיר ברחם.
התינוק לומד להכיר את טווחי התנועה השונים של אברי גופו.
בהיבט הרגשי אנו מאתגרים את יכולתו של התינוק להכיל ולהתרגל לשינויי מצב מהירים,
על ידי אימון המערכת הווסטיבולרית (שיווי משקל אנו מאמנים את התינוק להתחבר חזרה אל יכולת התנועה העצמאית שלו על ידי כך שאנו מציבים אותו במנח מסוים ומאפשרים לו לסיים את התנועה בעצמו. בהיבט הרגשי אנו מאתגרים את יכולתו של התינוק להכיל ולהתרגל לשינויי מצב מהירים,

מההיבט הבריאותי - העיסוי והבייבי יוגה מעודדים את זרימת הדם אל כל חלקי גופו של התינוק ובכך עוזרים להתפתחות טובה של מערכת החיסון ולתחזוקתה. בנוסף, הבייבי יוגה נותנת מענה ופתרונות להקלה על תופעות נפוצות בקרב היילודים, בהן, גזים, קשיי שינה, בכי מרובה, צמיחת שיניים, טונוס שרירים מוגבר או חלש, עיכובים התפתחותיים ועוד.
מעבר לכל – המסר העיקרי של הבייבי יוגה הוא תחושת הביטחון של התינוק בגופו. הוא לומד לסמוך על גופו ועל עצמו ולתת אמון, בהורה ובעצמו.

חשוב לזכור כי הגירוי התנועתי יכול להביא להתפתחות מהירה ואיכותית יותר, אבל הדגש בתרגילים הוא לא לזרז את ההתפתחות , אלא ליצור חוויה משותפת להורה ולתינוק. החוויה הזו מאפשרת להורה להקשיב לתינוק, להבין אותו ולהתקדם יחד איתו בקצב שלו.

מאיפה הכל התחיל?
למעשה ה"בייבי יוגה" קיימת כ- 5,000 שנה, ממש כמו פילוסופית היוגה. מקורה בהודו אך היא התגלתה לעולם המערבי ע"י
ד"ר צ'רקובסקי - מתרגל יוגה מסור שעדיין חי ופועל ברוסיה.
ביתו של צ'רקובסקי נולדה כפגית (מדובר על לפני כארבעים שנה). והרופאים ניבאו לה עתיד לא פשוט..
ד"ר צ'רקובסקי לא השלים עם כך. הוא התחיל לתרגל איתה פעילות מוטורית שכללה מתיחות והצלבות - תרגילים שהכיר מאימוני היוגה האישיים שלו. הוא תרגל עם ביתו הקטנטנה יום-יום, והביא אותה למצב תקין לגמרי מבחינה התפתחותית. בעקבות ההצלחה בטיפול בביתו, הוא החל לפתח את השיטה לצורך טיפול בתינוקות וילדים עם לקויות ובעיות התפתחותיות למיניהן.
במקור, התרגילים פותחו לקידומם של ילדים עם בעיות מוטוריות קשות. בחלק מהמקרים התוצאות היו מרשימות וכך, עם הזמן החלו ללמד בייבי יוגה ולתרגל את השיטה גם עם תינוקות עם התפתחות תקינה.
גישה נוספת לבייבי יוגה היא של פראנסואז ברברה פרידמן שבשנת 1976 הביאה למערב את שיטת הבייבי יוגה "הרכה". בשיטה זו, יש קשר הדוק בין בייבי יוגה לעיסוי תינוקות - מקורה של השיטה בהודו, שם הידע עובר מאם לבת, מדור לדור. התרגול כולל עיסוי של התינוק (שהוא חלק בלתי נפרד מהרפואה האיורוודית- הרפואה ההודית המסורתית) ומתפתח לסדרת תרגילים יוגיים קלאסיים המבוססים על אסאנות (תנוחות היוגה), שימוש בקול כגורם מרגיע (שירת מנטרות) ותרגילי הרפיה. הייחודיות של שיטת הבייבי יוגה מאופיינת בתרגול סדרות תנועתיות המותאמות לתינוקות מגיל חודש והלאה, המאפשרות פתיחות, הקשבה והבנה עמוקה של צרכי התינוק ככלי לחיים המשותפים.

ובמהלך הסדנה
הסדנה נמשכת כשעה ורבע, התרגול מתחיל בעיסוי,חימום ומתיחות לכל חלקי הגוף אחרי החימום עוברים לשלב תרגול האסאנות (תנוחות היוגה): משלבים את רגלי התינוק בלוטוס, מחברים כף אל כף לפרפר, מחזקים את עמוד השדרה ע"י תרגיל הנר, מתרגלים "מיני-קוברה" בשכיבה על הבטן.
בשלב השלישי עוברים לעמידה לתרגול סדרות "הנדנדות" ו"העירסולים" השונים- תרגילים המשכללים את פיתוח יכולות שיווי משקל של התינוק, מסיימים בנשימות עמוקות והרפיה לצלילי מוזיקה שקטה ומרגיעה.

דוגמאות לתרגילי יוגה לתינוקות:

  • תנוחת הפרפר – התינוק שוכב על הגב, כפות רגליו מקבילות זו לזו. מצמידים את כפות הרגליים זו לזו ודוחסים אותן לעדינות לכיוון האגן. התרגיל מתאים לתינוקות מגיל חודש ומסייע להגמשת אגן הירכיים, מפתח את המודעות לכפות הרגליים והברכיים ומסייע בהקלה על עוויתות מעיים (גזים).
  • תנוחת הנר – התינוק שוכב על הגב. תוך תמיכה באגנו של התינוק מרימים את רגליו כלפי מעלה. התרגיל מחזק את שרירי הגב ומגמיש אותם. כמו כן התנוחה מזרימה חמצן טרי לכיוון המוח.
  • פיתול – התינוק שוכב על הגב. אוחזים בקרסולו ומותחים בעדינות לעבר צדו השני של הגב. התרגיל מתאים לביצוע עם תינוקות מגיל חודש. הוא מגמיש את עמוד השדרה ומכין את התינוק להיפוך.
  • אוירון – ההורה שוכב על הגב, ברכיו באוויר בתנוחת תשעים מעלות. התינוק שוכב כשבטנו מונחת על שוקיו של ההורה (יש לאחוז היטב את התינוק). התרגיל מחזק את שרירי הצוואר והכתפיים, מהווה משחק משעשע להורה ולתינוק ומסייע ביצירת קשר עין.