מאמרים


נכון – לפי ההנחיות החד משמעיות של משרד הבריאות חייבים להשכיב את התינוק בזמן שינה על גבו! אבל....בזמן עירות יש חשיבות קריטית לשכיבה על הבטן. הבעיה היא שהתינוק מתרגל לתבנית התנועתית של שכיבה על הגב ולכן קשה לו להתרגל לשכיבה על הבטן שדורשת מאמץ ניכר מצידו , התינוק מקטר..אנחנו מוותרים.התינוק לא "עצלן" אלא פשוט לא נוח לו לשב על הבטן. מכאן מתחיל העיכוב ההתפתחותי הכי נפוץ של ימינו – הקושי לשכב על הבטן שעלול לגרור אחריו עיכוב בשלבי ההתפתחות הבאים. אז למה בעצם כל כך חשוב לשכב על הבטן?

קרא עוד

היציאה הראשונה מהבית לגן הילדים מהווה את אחד המעברים המשמעותיים הראשונים בחיי הילד ומשפחתו בשנות החיים הראשונות. השינויים שהוא ניצב בפניהם הם שינויים רבים ומשמעותיים כגון שינוי בסדר היום, בנורמות ההתנהגות, בתחומי הפעילות ובעיקר בהתקשרות לגננת כדמות משמעותית. יחד עם זאת ההורים יכולים לנקוט במס' צעדים כדי לעזור לילד להסתגל לגן: • היכרות מוקדמת עם המסגרת – תיצור אצל הילד תחושת שליטה הנחוצה לו בכדי להתמודד עם השינוי. לכן רצוי לערוך סיור הכרות וכמו כן הכרות עם הגננת.

קרא עוד

הגיע השלב שבו החלטתם להפסיק את הטיפול הפרטני שילדכם מקבל (על ידכם/קרוב משפחה/ מטפלת) ולהכניסו למסגרת חינוכית. הסיבות לכך יכולות להיות רבות ומגוונות כגון שיקוליים כלכליים, הרצון שהילד ישהה במסגרת עם ילדים נוספים בגילו ועוד. יהיו הסיבות אשר יהיו – כל הורה שואף למצוא את המסגרת שתתן מענה אולטימטיבי לילדו ולו. אז מה הופך את החיפוש אחרי מסגרת לילדנו הצעיר לקשה כל כך?! אחד הקשיים המרכזיים בבחירת מסגרת מתאימה, נובע מכך שכהורים אנו מחפשים מסגרת שתתאים לילדנו שהרי הוא זה שישהה במסגרת זו. אך למעשה לא הילד הוא שבוחר את המסגרת, אלא אנחנו – עם תפיסותינו, דעותינו וזכרונות הילדות שלנו מהגן בו הינו. ולכן המסגרת צריכה למעשה לספק מענים הן לאוצר הקטן שלנו והן לנו כהורים על מנת שנחוש שלמים ובטוחים עם בחירתנו.

קרא עוד

חשוב לזכור שנורמות ההתפתחות בגיל הרך מאפשרות טווח רחב של שונות ושל קצב התפתחות אישי . אין להתייחס לכל חריגה מן הנורמה כאל ליקוי או עיכוב התפתחתי. במקרה של התלבטות או סימני שאלה - מומלץ לפנות לאיש מקצוע. נורות אדומות לגיל 10 שבועות • תינוק חסר שקט שבוכה ללא הפסקה...

קרא עוד

מה זה בייבי יוגה? שיטת בייבי יוגה היא שפה - אמצעי תקשורת בינינו לבין התינוק. בבייבי יוגה אנחנו מדברים בעזרת המגע בעזרת התנועה ,הצלילים ובעיקר ע"י ההקשבה העמוקה לגוף. באמצעות השפה הזו אנחנו יכולים לעזור לתינוק להסתגל לחיים החדשים מחוץ לרחם באופן הדרגתי ונעים.

קרא עוד

קשיי השינה הם אחת הבעיות השכיחות והמטרידות ביותר בתהליך גידול תינוקות. 30%-20% מהתינוקות יסבלו מהפרעות שינה בשלוש השנים הראשונות לחייהם. לכל תינוק דפוסי שינה אופייניים משלו והם משתנים מאד במהלך השנה הראשונה. בימים הראשונים לאחר הלידה התינוקות ישנים בממוצע 17 שעות. יש תינוקות הישנים 11 שעות ויש תינוקות הישנים 23 שעות. פרק הזמן הממוצע הוא שינה של 3-4 שעות.

קרא עוד

אנחנו מתרגשים ושמחים כשהתינוק שלנו מביא אל ידו אל פיו, מתהפך מהבטן לגב בפעם הראשונה, ומאושרים עד הגג כשהוא עושה את הצעד הראשון. מהם שלבי ההתפתחות בשנה הראשונה ולמה עלינו לשים לב? לכל תינוק קצב התפתחות משלו, והוא תלוי בעיקר בקצב התפתחות מערכת העצבים שלו. כדי שיתחיל לזחול, ללכת או לדבר מערכת העצבים שלו צריכה להבשיל. מעבר לכך, גם הסביבה מטביעה את חותמה ומספקת לתינוק הזדמנויות שונות וגירויים ברמות משתנות. קצב ההתפתחות כאמור שונה מילד לילד אך רצף שלבי ההתפתחות לרוב דומה.

קרא עוד

הורים רבים מתנסים בשימוש במנשא זה או אחר ומגיעים מהר מאד למסקנה ש"התינוק אינו אוהב את המנשא", או ש"מנשא זה לא נוח". תינוקות רבים באמת מתלוננים ובוכים בפעמים הראשונות שמנסים להכניס אותם למנשא, אך אם יודעים כיצד להבין ולהתמודד עם הסיבה לבכי, אין תינוק שלא יהנה בסופו של דבר מנשיאה במנשא. חשוב לא להבהל מהבכי ולהרים ידיים בלי לבדוק מה מקור ההתנגדות וכיצד ניתן להתמודד איתה. אם קראתם ויישמתם את הטיפים להתחלת השימוש במנשא והתינוק עדיין בוכה, במאמר זה תמצאו הסבר מפורט של הסיבות האפשריות לבכי והתנגדות למנשא וכיצד לפתור אותן. אתם מוזמנים לבדוק בשיטת ניסוי וטעיה מה הסיבה לבכי של התינוק שלכם.

קרא עוד